Twój
koszyk:
0 szt.
0,00 zł

Podzespoły, które koniecznie trzeba regularnie wymieniać w maszynie budowlanej

0

Maszyny budowlane w obecnych warunkach atmosferycznych wykorzystywane są niemalże przez cały rok. Ich intensywna eksploatacja oraz brak regularnych przeglądów mogą przyczynić się do poważnej awarii, której na szczęście można zapobiec. Regularna ocena stanu technicznego, a także przegląd podzespołów i materiałów eksploatacyjnych to koszt znacznie niższy, niż naprawa poważnej usterki oraz związane z nią opóźnienia w harmonogramie budowy. Na które elementy warto więc zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Najczęściej zużywające się elementy maszyn budowlanych

Dźwigi, koparko-ładowarki oraz inne maszyny budowlane intensywnie eksploatowane w trakcie budowy, narażone są na liczne awarie. Tego typu sytuacje opóźniają termin ukończenia inwestycji, a także powodują straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Warto więc zadbać o systematyczny przegląd stanu technicznego maszyny.

Zgodnie z dostępnymi danymi, najczęściej zniszczeniom oraz awariom ulegają głównie części narażone na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. W niebezpieczeństwie są więc szyby, obudowy maszyn budowlanych, zęby koparki lub ładowarki, błotniki oraz gumowe gąsienice. Wielogodzinna, nieprzerwana praca nie służy także łyżkom, widłom oraz bardzo istotnym z punktu widzenia funkcjonowania całego sprzętu - wałom napędowym oraz drążkom kierowniczym. Warto pamiętać, że wykorzystywanie elementów i materiałów wątpliwej jakości dodatkowo zwiększa ryzyko powstawania awarii, dlatego części najlepiej kupować w sprawdzonych źródłach.

Wykorzystując sprzęt budowlany w codziennych pracach, nie należy zapominać o jego częstym przeglądzie oraz regularnej konserwacji. Możliwie jak najczęściej warto sprawdzać stan układu jezdnego i hamulcowego, podzespołów elektrycznych, a także elementów nadwozia.

Nie bagatelizuj wymiany materiałów eksploatacyjnych

Materiały eksploatacyjne to części szczególnie wrażliwe, które wymagają systematycznej kontroli oraz wymiany. Jednym z podstawowych materiałów eksploatacyjnych, które należy regularnie kontrolować i wymieniać są filtry. Podczas przeglądu warto więc pamiętać o filtrach paliwa i powietrza, filtrze kabinowym, oleju hydraulicznego, oleju przekładniowego, oleju silnikowego, a także oleju transmisyjnego. Mają one bowiem duży wpływ na pracę całej maszyny budowlanej.

Skupiając się na materiałach eksploatacyjnych, nie można również oczywiście zapominać o częstej wymianie oleju. Wyznacznikiem powinny być dla nas przede wszystkim przepracowane roboczogodziny, a nie okres, jaki upłynął od ostatniego przeglądu lub serwisu. Dodatkowo w codziennej eksploatacji nie można zapominać o sprawdzeniu oraz wymianie uszczelek, a także smarowaniu niektórych podzespołów smarami stałymi lub płynnymi, co pozwala uniknąć ich zatarcia. Zasady przeprowadzania tej czynności można łatwo znaleźć w książce serwisowej maszyny, załączonej przez producenta podczas zakupu.

Jakie oleje wziąć pod uwagę podczas wymiany? Poza najważniejszym olejem silnikowym uwzględnić należy również olej hydrauliczny, przekładniowy i transmisyjny. Nie bez znacznie pozostaje również wymiana części. Maszyna budowlana pod dużym obciążeniem podlega szybszemu zużyciu niż inne sprzęty pracujące w lżejszych warunkach.

Wymiana części – maszyna budowlana

Głównym celem obsługi okresowej maszyn budowlanych jest bieżąca kontrola ich stanu technicznego oraz usuwanie zdiagnozowanych wad i usterek. Warto więc ustalić stopień zużycia podwozia, sworzni, węży oraz tulei.

Jeśli silnik maszyny budowlanej pracuje niemiarowo, a operator odczuwa wyraźne szarpanie podczas dodawania gazu, może okazać się, że pojawiła się usterka świec zapłonowych. Innymi objawami tego typu problemu może być skakanie obrotów lub niemożność odpalenia sprzętu. Awaria świec zakłóca pracę silnika, co uniemożliwia wykonywanie docelowych zadań maszyny.

Innym podzespołem, narażonym na ciągłe obciążenie są linki i cięgła sterujące, np. gazu, hamulca, ssania, sprzęgła lub zmiany biegów. Zdarza się, że pod wpływem wielogodzinnej pracy ulegają one zniszczeniu i konieczna jest wymiana. Podobnie sytuacja wygląda z paskiem klinowym oraz mieszkiem na skutek wykonywania ciągłych manewrów.

Praca w terenie dodatkowo stanowi poważne zagrożenie dla elementów metalowych, gumowych lub metalowo-gumowych. Kurz, brud oraz kamienie potrafią skutecznie wpływać na ich uszkodzenie, przez co często wymagają wymiany lub regeneracji. Praca w trudnych warunkach to również poważne obciążenie dla bezpieczników urządzeń elektrycznych, dlatego należy regularnie je przeglądać, by uniknąć poważniejszej awarii.

Dowiedz się więcej na temat regularnego przeglądu i remontu maszyn: "Remont maszyn budowlanych - dlaczego jest tak ważny?"

Komentarze

Dodaj komentarz
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze
Powrót

Zobacz również

Profesjonalny serwis maszyn budowlanych – sprawdź, dlaczego warto się na niego zdecydować!

Profesjonalny serwis maszyn budowlanych – sprawdź, dlaczego warto się na niego zdecydować!

Zdarza się, że usterka maszyny budowlanej jest na tyle poważna, że sami nie poradzimy sobie z jej naprawą. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu sprzętów budowlanych, który nie...
Kupujesz używaną koparko-ładowarkę? Sprawdź, na które elementy zwrócić uwagę!

Kupujesz używaną koparko-ładowarkę? Sprawdź, na które elementy zwrócić uwagę!

Maszyny budowlane są drogie lub bardzo drogie, nic więc dziwnego, że istnieje spory popyt na sprzęt używany. Pozwala to sporo zaoszczędzić, ale tylko wtedy, gdy nabywany sprzęt jest w dobrym...
Przygotowanie koparki do sezonu - istotne elementy serwisowania

Przygotowanie koparki do sezonu - istotne elementy serwisowania

Przygotowanie koparki do sezonu pracy jest kluczowe dla jej efektywnego [bezawaryjnego] działania i bezproblemowej eksploatacji. Regularny przegląd pozwala zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianych awarii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Sugerujemy, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania koparki do sezonu oraz jakie elementy powinny być sprawdzone przez profesjonalny serwis.
Wymiana sworzni i tulei w ładowarce kołowej

Wymiana sworzni i tulei w ładowarce kołowej

Wymiana sworzni i tulei wysięgu w ładowarce kołowej jest procesem skomplikowanym, który wymaga zaangażowania wykwalifikowanego personelu oraz specjalistycznego sprzętu. Poniżej przedstawiony jest...