Twój
koszyk:
0 szt.
0,00 zł

Układ jezdny maszyny budowlanej - jak o niego dbać?

0

Układ jezdny maszyny budowlanej to jeden z najważniejszych elementów w sprzęcie, który pracuje na budowie. Od sprawności układu zależy efektywność pracy. Jeżeli układ jezdny ulegnie awarii, maszyna będzie bezużyteczna, a jej naprawa może pochłonąć znaczne koszty. Dbanie o maszyny, konserwowanie ich i poddawanie wymaganym przeglądom serwisowym to podstawa sprawności urządzeń budowlanych.

Dobry stan układu jezdnego

Układ jezdny to zaraz za układem hydraulicznym i silnikiem, najczęstszy element maszyny, który ulega uszkodzeniom i awariom. Ze względu na swoje funkcje i rozmiary koszt naprawy układu jest zazwyczaj bardzo wysoki. Dobry stan układu jezdnego to nie tylko prawidłowa praca samego urządzenia, ale także wydajność, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracy.

Opony i felgi

Opony to podstawowy element układu jezdnego w maszynach kołowych. To także część, która najczęściej ulega uszkodzeniu. Niestety wielu operatorów maszyn budowlanych nie ma w zwyczaju sprawdzać i kontrolować ciśnienia powietrza w oponach. Dopiero w momencie awarii zwracają na nie uwagę. Wtedy jednak jest już za późno. Regularne kontrole pozwalają jednak uniknąć zbyt szybkiego zużycia lub uszkodzenia. Aby opony spełniały w pełni swoją funkcję, muszą być dopasowane do podłoża, na którym będą pracować. Ponadto muszą mieć rozmiar zgodny z zaleceniami producenta. Zarówno zbyt małe, jak i za duże opony będą niekorzystnie wpływać na kondycję całego układu jezdnego. Warto też regularnie sprawdzać stan bieżnika. Co do felg, to warto sprawdzać, czy nie ma w nich mechanicznych uszkodzeń czy ognisk korozji, które mogą przyczynić się do nagłego zdarzenia powodującego przestój maszyny.

Podwozie

Rzadko przeprowadza się kontrolę podwozia, a to duży błąd, ponieważ jego awaria to niemalże zawsze ogromne koszty naprawy. Kontrolę stanu podwozia warto rozpocząć od sprawdzenia uszczelnień (np. uszczelniacz mostu, poziom oleju w dyfrze). Niewykryty minimalny wyciek lub brak reakcji na wyciek może doprowadzić z czasem do sporej awarii. Ponadto nie można pominąć wałów pędnych i krzyżaków. Wszystkie te elementy powinny być odpowiednio mocno dokręcone. Ich prawidłowa praca wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo operatora. Luzy w wałach pędnych lub wybicie krzyżaków mogą także doprowadzić do kosztownych awarii.

Gąsienice

W przypadku maszyn, które mają układ gąsienicowy, należy bacznie kontrolować stan zwolnic (przekładni zębatych). Przede wszystkim należy zwracać uwagę na różne dźwięki, które pojawiły się z czasem, a których wcześniej nie było. Mogą one świadczyć o uszkodzeniu zwolnicy. Ważne jest także kontrolowanie, czy obie gąsienice pracują tak samo, czy tak samo ciągną. Jeżeli odczuwalna jest różnica, koniecznie trzeba znaleźć jej przyczynę i ją wyeliminować.

Układ jezdny maszyny budowlanej - podsumowanie

Operator maszyny budowlanej lub właściciel pojazdu powinien regularnie przeprowadzać kontrolę urządzenia, która polega na sprawdzeniu podstawowych elementów. Należy zwracać uwagę na stan bieżnika opon, ewentualne wycieki, niepokojące odgłosy w trakcie pracy czy spadek wydajności napędu. Wszelkie odstępstwa od normy i nieprawidłowości należy jak najszybciej usunąć, a nie bagatelizować. Szybka reakcja pozwoli uniknąć kosztownych, a czasami takie długotrwałych napraw. Niepracująca maszyna może powodować postój innych urządzeń lub pracowników na budowie, a to z kolei będzie generować ogromne i niepotrzebne nakłady finansowe. Wszystkie maszyny budowlane powinny być poddawane regularnym, okresowym przeglądom. Sprawny układ jezdny to efektywna, wydajna praca i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Zobacz również:  Filtry hydrauliczne maszyn budowlanych - jaką pełnią rolę, jak je dobierać i jak o nie dbać?

Komentarze

Dodaj komentarz
Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze
Powrót

Zobacz również

Profesjonalny serwis maszyn budowlanych – sprawdź, dlaczego warto się na niego zdecydować!

Profesjonalny serwis maszyn budowlanych – sprawdź, dlaczego warto się na niego zdecydować!

Zdarza się, że usterka maszyny budowlanej jest na tyle poważna, że sami nie poradzimy sobie z jej naprawą. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu sprzętów budowlanych, który nie...
Podzespoły, które koniecznie trzeba regularnie wymieniać w maszynie budowlanej

Podzespoły, które koniecznie trzeba regularnie wymieniać w maszynie budowlanej

Maszyny budowlane w obecnych warunkach atmosferycznych wykorzystywane są niemalże przez cały rok. Ich intensywna eksploatacja oraz brak regularnych przeglądów mogą przyczynić się do poważnej...
Kupujesz używaną koparko-ładowarkę? Sprawdź, na które elementy zwrócić uwagę!

Kupujesz używaną koparko-ładowarkę? Sprawdź, na które elementy zwrócić uwagę!

Maszyny budowlane są drogie lub bardzo drogie, nic więc dziwnego, że istnieje spory popyt na sprzęt używany. Pozwala to sporo zaoszczędzić, ale tylko wtedy, gdy nabywany sprzęt jest w dobrym...
Przygotowanie koparki do sezonu - istotne elementy serwisowania

Przygotowanie koparki do sezonu - istotne elementy serwisowania

Przygotowanie koparki do sezonu pracy jest kluczowe dla jej efektywnego [bezawaryjnego] działania i bezproblemowej eksploatacji. Regularny przegląd pozwala zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianych awarii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Sugerujemy, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania koparki do sezonu oraz jakie elementy powinny być sprawdzone przez profesjonalny serwis.