Praca maszyn budowlanych w lecie – o czym trzeba pamiętać podczas upałów?

30.07.2020

Lato to czas, kiedy firmy budowlane pracują niezwykle intensywnie. Wysokie temperatury sprzyjają szybszemu schnięciu materiałów i ułatwiają wiele czynności, np. związanych z wykopywaniem fundamentów czy montażem zewnętrznych instalacji. Mocno eksploatowane są również maszyny. Aby nie doprowadzić do ich awarii, trzeba przestrzegać zaleceń producenta i nie bagatelizować niepokojących sygnałów. Sprawdź, jak zadbać o maszyny budowlane latem.

Nawał zleceń sprawia, że wykonawcy nie zawsze dbają o prawidłową konserwację urządzeń budowlanych. Tymczasem poważne usterki grożą zablokowaniem sprzętów nawet na kilka tygodni. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Lista kroków, o których trzeba pamiętać przed uruchomieniem maszyny budowlanej

Duże znaczenie dla wykrywanie wad ma zaangażowanie operatora urządzeń budowlanych. Poniżej przedstawiamy listę czynności do wykonania przed rozpoczęciem prac.

  • Krok 1: Ocena stanu wizualnego

Należy zweryfikować, czy sprzęt nie został uszkodzony, czy nie występują luzy w łączeniach, pęknięcia w konstrukcji lub wycieki.

  • Krok 2: Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych

Operator powinien ocenić poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego, oleju hydraulicznego czy transmisyjnego. W przypadku wykrycia deficytów warto znaleźć źródło wycieku. To umożliwi wczesną naprawę usterki i pozwoli na zminimalizowanie kosztów serwisowych.

  • Krok 3: Konserwacja elementów układu roboczego

Do podstawowych obowiązków zalicza się również dbałość o układ roboczy. Smarowanie sworzni oraz części ruchomych zapobiega korozji i chroni przed tarciem o siebie poszczególnych elementów. Zaniechanie tego kroku zwiększa ryzyko uszkodzenia podzespołów (zwłaszcza w upalne dni).

  • Krok 4: Troska o czystość kabiny

Bałagan w kabinie wpływa nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo. Zalegające śmieci mogą np. zablokować pedał gazu lub hamulca. Stąd też przed włączeniem silnika trzeba usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy.

  • Krok 5: Przestrzeganie podstawowych zaleceń serwisowych

Wśród istotnych kwestii warto wskazać regularną wymianę materiałów eksploatacyjnych, np. filtrów oleju lub powietrza. Braki w tym zakresie mogą z czasem doprowadzić do poważnych awarii.

Szczególnej uwagi wymagają maszyny do robót ziemnych. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Obsługa codzienna koparki – o czym musisz pamiętać?”.

Nie polegaj wyłącznie na kontrolkach ostrzegawczych!

Choć większość nowoczesnych maszyn budowlanych posiada rozbudowane systemy informujące o pojawiających się problemach technicznych, nie należy im bezwzględnie wierzyć. Kontrolki – jak każde inne urządzenia elektroniczne – bywają zawodne. Zdarza się, że ich czujniki nie działają prawidłowo, przez co do centrali nie trafią wszystkie informacje. Operator bazujący wyłącznie na danych systemowych odnosi wrażenie, że sprzęt jest w pełni sprawny, podczas gdy rzeczywistość jest zgoła odmienna. Brak komunikatów dotyczących np. podwyższonej temperatury płynu chłodniczego może uśpić czujność operatora, a niepodjęcie w porę odpowiednich działań grozi poważnymi usterkami. Stąd też warto regularnie wykonywać testy układu diagnostycznego, szczególnie przed latem - okresem wzmożonej pracy maszyn.

Reaguj, gdy zauważysz coś niepokojącego!

Dziwne odgłosy przy odpalaniu silnika, dym wydobywający się spod maski, spadek mocy, podejrzane drgania lub wibracje – to tylko niektóre sygnały świadczące o nieprawidłowościach. Jeśli operator maszyny zauważy tego typu zjawiska, powinien jak najszybciej zgłosić je przełożonemu. Marginalizowanie problemów to strategia dobra tylko na krótką metę. Im szybciej zleci się naprawę, tym łatwiej będzie usunąć usterkę. Zwlekanie z reperacją może doprowadzić do dużych uszkodzeń i całkowitego unieruchomienia urządzeń, co w sezonie letnim będzie się wiązało z ogromnymi stratami finansowymi.

Zobacz również:  Obsługa codzienna koparki - o czym musisz pamiętać?