Praca maszyn budowlanych w lecie – o czym trzeba pamiętać podczas upałów?

30.07.2020

Lato to czas, kiedy firmy budowlane pracują niezwykle intensywnie. Wysokie temperatury sprzyjają szybszemu schnięciu materiałów i ułatwiają wiele czynności, np. związanych z wykopywaniem fundamentów czy montażem zewnętrznych instalacji. Mocno eksploatowane są również maszyny. Aby nie doprowadzić do ich awarii, trzeba przestrzegać zaleceń producenta i nie bagatelizować niepokojących sygnałów. Sprawdź, jak zadbać o maszyny budowlane latem.

Nawał zleceń sprawia, że wykonawcy nie zawsze dbają o prawidłową konserwację urządzeń budowlanych. Tymczasem poważne usterki grożą zablokowaniem sprzętów nawet na kilka tygodni. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Lista kroków, o których trzeba pamiętać przed uruchomieniem maszyny budowlanej

Duże znaczenie dla wykrywanie wad ma zaangażowanie operatora urządzeń budowlanych. Poniżej przedstawiamy listę czynności do wykonania przed rozpoczęciem prac.

  • Krok 1: Ocena stanu wizualnego

Należy zweryfikować, czy sprzęt nie został uszkodzony, czy nie występują luzy w łączeniach, pęknięcia w konstrukcji lub wycieki.

  • Krok 2: Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych

Operator powinien ocenić poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego, oleju hydraulicznego czy transmisyjnego. W przypadku wykrycia deficytów warto znaleźć źródło wycieku. To umożliwi wczesną naprawę usterki i pozwoli na zminimalizowanie kosztów serwisowych.

  • Krok 3: Konserwacja elementów układu roboczego

Do podstawowych obowiązków zalicza się również dbałość o układ roboczy. Smarowanie sworzni oraz części ruchomych zapobiega korozji i chroni przed tarciem o siebie poszczególnych elementów. Zaniechanie tego kroku zwiększa ryzyko uszkodzenia podzespołów (zwłaszcza w upalne dni).

  • Krok 4: Troska o czystość kabiny

Bałagan w kabinie wpływa nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo. Zalegające śmieci mogą np. zablokować pedał gazu lub hamulca. Stąd też przed włączeniem silnika trzeba usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy.

  • Krok 5: Przestrzeganie podstawowych zaleceń serwisowych

Wśród istotnych kwestii warto wskazać regularną wymianę materiałów eksploatacyjnych, np. filtrów oleju lub powietrza. Braki w tym zakresie mogą z czasem doprowadzić do poważnych awarii.

Szczególnej uwagi wymagają maszyny do robót ziemnych. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Obsługa codzienna koparki – o czym musisz pamiętać?”.

Nie polegaj wyłącznie na kontrolkach ostrzegawczych!

Choć większość nowoczesnych maszyn budowlanych posiada rozbudowane systemy informujące o pojawiających się problemach technicznych, nie należy im bezwzględnie wierzyć. Kontrolki – jak każde inne urządzenia elektroniczne – bywają zawodne. Zdarza się, że ich czujniki nie działają prawidłowo, przez co do centrali nie trafią wszystkie informacje. Operator bazujący wyłącznie na danych systemowych odnosi wrażenie, że sprzęt jest w pełni sprawny, podczas gdy rzeczywistość jest zgoła odmienna. Brak komunikatów dotyczących np. podwyższonej temperatury płynu chłodniczego może uśpić czujność operatora, a niepodjęcie w porę odpowiednich działań grozi poważnymi usterkami. Stąd też warto regularnie wykonywać testy układu diagnostycznego, szczególnie przed latem - okresem wzmożonej pracy maszyn.

Reaguj, gdy zauważysz coś niepokojącego!

Dziwne odgłosy przy odpalaniu silnika, dym wydobywający się spod maski, spadek mocy, podejrzane drgania lub wibracje – to tylko niektóre sygnały świadczące o nieprawidłowościach. Jeśli operator maszyny zauważy tego typu zjawiska, powinien jak najszybciej zgłosić je przełożonemu. Marginalizowanie problemów to strategia dobra tylko na krótką metę. Im szybciej zleci się naprawę, tym łatwiej będzie usunąć usterkę. Zwlekanie z reperacją może doprowadzić do dużych uszkodzeń i całkowitego unieruchomienia urządzeń, co w sezonie letnim będzie się wiązało z ogromnymi stratami finansowymi.

Zobacz również:  Obsługa codzienna koparki - o czym musisz pamiętać?

Zobacz także

Układ napędowy w maszynach budowlanych – co warto wiedzieć?
15.06.2021

Układ napędowy w maszynach budowlanych – co warto wiedzieć?

Układy napędowe w maszynach budowlanych są mocno eksploatowane. Pracują w trudnych warunkach, często bez przerwy przez wiele godzin. Muszą przy tym wytrzymać ogromne przeciążenia i pracować cały czas w szczycie swojej wytrzymałości. Układy mechaniczne nie sprostałyby takiemu zadaniu.
Regeneracja pompy hydraulicznej – na czym polega i jak przebiega?
10.06.2021

Regeneracja pompy hydraulicznej – na czym polega i jak przebiega?

Pompy hydrauliczne to podstawowy element roboczy we współczesnych maszynach budowlanych. Służą do poruszania siłowników lub napędzania układów ruchomych. Oparte są na układach zamkniętych i otwartych. Przetłaczają ciecze robocze, najczęściej olej hydrauliczny, niektóre generując duże ciśnienie, inne posiadają dużą wydajność, te najpopularniejsze w maszynach budowlanych, to pompy rotacyjne tłoczkowe o zmiennej wydajności. Najczęściej pracują nieustannie i są wysoko obciążone. Dlatego elementy pompy zużywają się mimo prostej budowy i wysokiej wytrzymałości. Jak wydłużyć okres eksploatacji pompy i jak przebiega naprawa pompy hydraulicznej?
Jak wydłużyć żywotność skrzyni biegów w maszynie budowlanej? Podpowiadamy!
03.03.2021

Jak wydłużyć żywotność skrzyni biegów w maszynie budowlanej? Podpowiadamy!

Nie ma nic gorszego niż praca wstrzymana przez uszkodzoną maszynę. Terminy gonią, inwestor jest zniecierpliwiony, a maszyna stoi. Czy jest coś, co możesz zrobić, aby uniknąć przedwczesnej awarii? Na co ma zwrócić uwagę operator maszyny podczas jej użytkowania, aby wydłużyć bezawaryjne działanie skrzyni biegów? Wśród czynności utrzymujących napęd w dobrym stanie jest nie tylko regularny serwis. Bardzo ważne jest jego używanie z rozsądkiem i według zaleceń producenta.