Filtry hydrauliczne maszyn budowlanych - jaką pełnią rolę, jak je dobierać i jak o nie dbać?

13.08.2020

Zadaniem maszyn budowlanych jest nie nie tylko ułatwić, ale i znacząco przyspieszyć pracę wykonywaną na budowie i podczas procesów przemysłowych. Są one kluczowym elementem zapewniającym najlepszą wydajność i optymalizację każdego wykonywanego przez firmę zlecenia. Oczywiście maszyny budowlane mają swoją wytrzymałość, która jest ściśle uzależniona od ich systematycznych przeglądów, wymiany komponentów i konserwacji, która w ogromnym stopniu ograniczy możliwość powstania awarii generujących niejednokrotnie ogromne straty finansowe. Jednym z najważniejszych elementów maszyny jest układ hydrauliczny, w skład którego wchodzą m.in. filtry. Sprawdź, dlaczego tak ważna jest ich regularna wymiana.

Czym są filtry hydrauliczne i za co odpowiadają?

Jednymi z podstawowych elementów ulegających zużyciu eksploatacyjnemu w maszynach budowlanych są filtry, które odpowiadają za prawidłową i bezawaryjną pracę całego urządzenia. Ich zadaniem jest chronić podzespoły maszyny przed zabrudzeniami i wszystkimi substancjami, mogącymi zakłócić jej pracę.

Do jednych z najważniejszych komponentów należą filtry hydrauliczne, za których sprawą możliwa jest filtracja oleju, dzięki czemu po maszynie nie przemieszczają się żadne niepożądane drobiny. Jego rolą jest przechwytywanie metali, pyłu oraz wszystkich substancji organicznych i nieorganicznych tak, by nie zagrażały żywotności maszyny, nie doprowadziły do spadku jej wydajności, a w konsekwencji również awarii.

Między innymi dlatego tak istotna jest profilaktyka i systematyczna wymiana filtrów. Ponadto brak systematycznych przeglądów może skutkować również nieuwzględnieniem gwarancji producenta.

Prawidłowy dobór filtrów hydraulicznych - na co zwracać uwagę?

Układ hydrauliczny jest komponentem narażonym na najcięższe warunki, dlatego musi być odpowiednio zabezpieczony. Prawidłowy dobór filtrów zabezpieczających jego pracę jest więc wyborem warunkującym również pracę całego urządzenia. W poprawnym doborze filtrów pomoże nam szczegółowa analiza czynników, tj.:

 • rodzaj i typ wykorzystywanego oleju,

 • warunki pracy,

 • wielkość przepływu,

 • wartość filtracji

 • sposób i miejsce montażu.

Dodatkowo, warto wiedzieć, że wyróżniamy takie rodzaje filtrów hydraulicznych jak:

 1. Filtr ssawny - stosowany do wstępnego oczyszczenia oleju, który pobierany jest przez pompę, pobieranego przez pompę hydrauliczną.

 2. Filtry powrotne - służy do oczyszczania oleju, który spływa z układu hydraulicznego, prosto do zbiornika.

 3. Filtry puszkowe - zabezpieczają wrażliwe elementy układów przed zanieczyszczeniami, jakie może emitować pompa hydrauliczna,

 4. Filtry siatkowe – umieszczane w obudowie lub bezpośrednio w zbiornku lub układzie olejowym

 5. Filtry wlewowe - dzięki nim podczas napełniania oleju, żadne substancje i drobinki niepożądane nie dostaną się do zbiornika.

Prawidłowy dobór filtrów jest kluczowy, aby zapewnić najlepsze warunki pracy dla maszyny budowlanej. Konieczne jest uwzględnienie co najmniej kilku czynników jak ciśnienie, warunki pracy oraz zalecenia producenta.

Aby mieć całkowitą pewność, że dany zestaw filtrów odpowiada idealnie wymaganiom urządzenia, najlepszym wyjściem będzie zaczerpnięcie opinii specjalisty. Eksperci, za którymi przemawia wieloletnie doświadczenie oraz wiedza fachowo doradzą jakie komponenty będą najlepiej spełniać swoje role i  jakie zapewnią relatywnie długą i bezawaryjną eksploatację.

Wymiana filtrów - systematyka to podstawa

Prawidłowa konserwacja oraz systematyczny przegląd i wymiana filtrów to absolutna podstawa, bez której nie można mówić o bezpiecznym i efektywnym używaniu maszyny budowlanej. Jeśli w jakiś sposób do środka naszego układu dostaną się substancje niepożądane, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych ekspertyz, naprawy, a nawet całkowitej wymiany najbardziej uszkodzonych zanieczyszczeniami komponentów.

Przy wyborze filtrów warto zwrócić uwagę również na:

 1. maksymalną ilość zanieczyszczeń, jakie filtr jest w stanie zatrzymać,

 2. efektywność filtracji.

Dobrym wyborem będzie dobór filtra posiadającego wskaźnik zanieczyszczeń. W znacznym stopniu ułatwi to bieżące kontrolowanie skuteczności filtracji oraz jej spadku, co będzie wyraźnym sygnałem do wymiany komponentu.

Dobór odpowiedniego filtra jest zadaniem wymagającym sporo wiedzy i doświadczenia, dlatego przed zakupem, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać optymalny zestaw.

Zobacz także

Układ napędowy w maszynach budowlanych – co warto wiedzieć?
15.06.2021

Układ napędowy w maszynach budowlanych – co warto wiedzieć?

Układy napędowe w maszynach budowlanych są mocno eksploatowane. Pracują w trudnych warunkach, często bez przerwy przez wiele godzin. Muszą przy tym wytrzymać ogromne przeciążenia i pracować cały czas w szczycie swojej wytrzymałości. Układy mechaniczne nie sprostałyby takiemu zadaniu.
Regeneracja pompy hydraulicznej – na czym polega i jak przebiega?
10.06.2021

Regeneracja pompy hydraulicznej – na czym polega i jak przebiega?

Pompy hydrauliczne to podstawowy element roboczy we współczesnych maszynach budowlanych. Służą do poruszania siłowników lub napędzania układów ruchomych. Oparte są na układach zamkniętych i otwartych. Przetłaczają ciecze robocze, najczęściej olej hydrauliczny, niektóre generując duże ciśnienie, inne posiadają dużą wydajność, te najpopularniejsze w maszynach budowlanych, to pompy rotacyjne tłoczkowe o zmiennej wydajności. Najczęściej pracują nieustannie i są wysoko obciążone. Dlatego elementy pompy zużywają się mimo prostej budowy i wysokiej wytrzymałości. Jak wydłużyć okres eksploatacji pompy i jak przebiega naprawa pompy hydraulicznej?
Jak wydłużyć żywotność skrzyni biegów w maszynie budowlanej? Podpowiadamy!
03.03.2021

Jak wydłużyć żywotność skrzyni biegów w maszynie budowlanej? Podpowiadamy!

Nie ma nic gorszego niż praca wstrzymana przez uszkodzoną maszynę. Terminy gonią, inwestor jest zniecierpliwiony, a maszyna stoi. Czy jest coś, co możesz zrobić, aby uniknąć przedwczesnej awarii? Na co ma zwrócić uwagę operator maszyny podczas jej użytkowania, aby wydłużyć bezawaryjne działanie skrzyni biegów? Wśród czynności utrzymujących napęd w dobrym stanie jest nie tylko regularny serwis. Bardzo ważne jest jego używanie z rozsądkiem i według zaleceń producenta.