Regeneracja pompy hydraulicznej – na czym polega i jak przebiega?

10.06.2021

Pompy hydrauliczne to podstawowy element roboczy we współczesnych maszynach budowlanych. Służą do poruszania siłowników lub napędzania układów ruchomych. Oparte są na układach zamkniętych i otwartych. Przetłaczają ciecze robocze, najczęściej olej hydrauliczny, niektóre generując duże ciśnienie, inne posiadają dużą wydajność, te najpopularniejsze w maszynach budowlanych, to pompy rotacyjne tłoczkowe o zmiennej wydajności. Najczęściej pracują nieustannie i są wysoko obciążone. Dlatego elementy pompy zużywają się mimo prostej budowy i wysokiej wytrzymałości. Jak wydłużyć okres eksploatacji pompy i jak przebiega naprawa pompy hydraulicznej?

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne mają bardzo dużo różnych zastosowań - od przemysłu po maszyny budowlane. Działają na zasadzie zamiany „energii mechanicznej” silnika napędowego [najczęściej spalinowego, choć i zdarzają się silniki elektryczne] na „energię hydrauliczną” cieczy roboczej w obiegu.

Ich bezawaryjność jest istotna, ponieważ na ich wydajnej pracy opartych jest wiele funkcji maszyny, poruszanie wysięgiem roboczym sterowanie osprzętem, czy poruszanie samej maszyny. Wydłużenie żywotności pompy jest możliwe poprzez zapewnienie właściwych warunków pracy oraz dobrej jakości cieczy tłoczonej - oleju, ale każdy rodzaj pompy wymaga innego podejścia. Jakie są ich rodzaje?

Pompa zębata

Pompy zębate są najbardziej wytrzymałe. Ze względu na stałą wydajność mają prostą konstrukcję, więc ich zawodność jest niższa. Stosuje się je głównie w układach otwartych. Posiadają tylko dwie obracające się części i jedno uszczelnienie wału. Dzięki temu również można tłoczyć nią olej w różnych kierunkach. Są łatwe w obsłudze oraz nieco tańsze od innych, bardziej skomplikowanych odmian urządzeń. Najczęściej występującym typem jest pompa zębata o zazębieniu zewnętrznym.

Pompa łopatkowa

Pompa hydrauliczna łopatkowa nadaje się do tłoczenia lepkich cieczy i smarów. Zasada jej działania polega na ruchu rotacyjnym – łopatki pobierają ciecz z komory ssawnej do komory tłocznej pompy. Kultura pracy pompy łopatkowej jest łagodna, bez większych skoków ciśnienia i wydajności. Urządzenia te zbudowane są w sposób prosty, co umożliwia długotrwałą i cichą pracę.

Pompa śrubowa

Pompa hydrauliczna śrubowa buduje ciśnienie cieczy przez przetłaczanie jej pomiędzy obracającymi się śrubami. Są one trwałe i ciche w trakcie pracy, dzięki niskiej prędkości obrotowej. Oznacza to również, że nie występuje problem z przegrzewaniem. Pracują głównie przy niskich ciśnieniach, ale cieszą się popularnością w układach, gdzie potrzebne jest tworzenie dużych przepływów.

Pompa tłoczkowa

Pompy tłoczkowe są w stanie wygenerować wysokie ciśnienie. Umożliwiają ustawienie wymaganego ciśnienia wyjściowego, najczęściej w wysokim zakresie wydajności. Nadają się do pracy mobilnej, dlatego najczęściej występuje w maszynach budowlanych i rolniczych.

Sprawdź ofertę części do maszyn budowlanych

Pompy hydrauliczne w maszynach budowlanych

Ich zastosowanie jest najpopularniejsze w maszynach budowlanych do obsługi szerokiej gamy podzespołów. Pompy zmiennej wydajności wykorzystuje się do układów roboczych i układów jezdnych. Szybka możliwość regulacji wytwarzanego strumienia cieczy hydraulicznej wpływa na poprawę parametrów pracy. Umożliwia również zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. W przypadku urządzeń układu zamkniętego najczęstszym zastosowaniem jest napęd koparek, spycharek czy rozściełaczy. Pompy układu otwartego służą do poruszania silników hydraulicznych maszyn.

Na czym polega regeneracja pompy hydraulicznej?

Na wstępie warto zaznaczyć, że odpowiednia eksploatacja urządzenia pozwala na długą i bezawaryjną pracę. Jednak z czasem nawet najbardziej zadbane komponenty ulegają zużyciu. Pompy hydrauliczne z powodzeniem podlegają jednak regeneracji.

Każdy serwis zawsze zaczyna się od diagnozy usterki. W najlepszej sytuacji pompę demontuje się i przenosi do warsztatu. Regeneracja podzespołów maszyn budowlanych najczęściej zaczyna się od czyszczenia, co umożliwia ocenę uszkodzeń oraz natychmiastowe zamówienie potrzebnych części wymiennych.

Po tym, jak specjalista rozłoży pompę i ustali przyczynę awarii, następnie rozpocznie naprawę właściwą. Na początku instalacja nowych komponentów w miejsce uszkodzonych. Wymienia się również uszczelki, jeśli ich stan wskazuje na wysokie zużycie. Następnie układ jest odpowietrzany, a później wypełniany świeżym olejem hydraulicznym. Na koniec pompa jest testowana pod kątem jej wydajności i ewentualnych wycieków.

Regeneracja pomp zębatych i innych pomp hydraulicznych przeprowadzona fachowo gwarantuje długą pracę bez awarii. Jednak wszystkie czynności prewencyjne muszą zostać wykonane, aby pompa działała bez zarzutu. Należą do nich kontrola poziomu i czystości cieczy roboczej. Naprawa pomp hydraulicznych powierzona doświadczonemu specjaliście łączy się również z doradztwem w odpowiedniej eksploatacji. Wtedy profesjonalny serwis skutkować będzie wydłużonym życiem pompy hydraulicznej po regeneracji.

Zobacz także