Jakie części maszyn budowlanych są najbardziej narażone na uszkodzenia?

24.03.2020

W pełni sprawne maszyny budowlane są niezmiernie ważne – bez nich nie dałoby się zrealizować planowanych robót. Niestety urządzenia narażone są na wiele szkodliwych czynników, jak np. kurz i brud, niekorzystne warunki atmosferyczne, duże obciążenia, nadmierne tarcie. Aby uniknąć awarii sprzętów, warto dbać o ich stan techniczny.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Intensywna eksploatacja maszyn sprzyja częstym usterkom. Poniżej prezentujemy listę części wymagających szerszego zainteresowania:

Hydraulika siłowa

To niezwykle precyzyjny i wymagający element. Przyczyn mogących doprowadzić do unieruchomienia maszyny budowlanej jest wiele. Do najczęstszych zaliczają się: uszkodzona pompa hydrauliczna lub zębata, nieszczelne węże, zabrudzone filtry i zawory, zużyte lub uszkodzone tłoczyska.

Układ hamulcowy

Niesprawny układ stanowi ogromne zagrożenie, dlatego należy systematycznie analizować stan tarczy i przekładek, pompy hamulcowej, przewodów. Warto pamiętać również o uzupełnianiu płynów eksploatacyjnych.

Układ jezdny

Pod lupę należy wziąć m.in. opony, felgi, elementy podwozia (m.in. dyfer, uszczelniacze mostowe), części gąsienic, w tym rolki jezdne, łańcuchy, sworznie, tuleje, koła napinające oraz napędowe.

Układ elektryczny

Kurz, drobne kamienie, brud, a także zmienne temperatury i wilgoć są przyczyną licznych defektów. Najczęściej psują się drobne rzeczy jak np. bezpieczniki. Poleca się również sprawdzać, czy przewody nie są luźne, a wtyczki przetarte.

Silnik

Aby zadbać o silnik, konieczna jest systematyczna wymiana olejów oraz smarów. Oprócz tego należy ocenić stan świec zapłonowych (szczególnie jeśli pojawią się kłopoty z rozruchem pojazdów, skoki obrotów). Dodatkowo problem mogą sprawiać pierścienie tłokowe, łożyska korbowe, turbiny.

Elementy zewnętrzne i osprzęt roboczy

Wielogodzinna praca na budowie może przyczynić się do wielu zniszczeń spowodowanych bezpośrednim kontaktem z czynnikami ryzyka. Wśród rzeczy, którym należy się przyjrzeć, trzeba wymienić: szyby, karoserię, błotniki. Jeśli chodzi o osprzęt roboczy, zaleca się kontrolę wideł, zębów, łyżek.

Cięgna sterujące, linki

Linki zmiany biegów, linki gazu, linki hamulcowe, cięgna sprzęgła, paski klinowe są bardzo obciążone. Stąd też często dochodzi do ich poluzowania lub naderwania.

Chcesz jak najdłużej użytkować maszyny budowlane? Nie zaniedbuj okresowych kontroli

Oprócz regularnej konserwacji podzespołów, uzupełniania olejów i smarów maszyny budowlane wymagają systematycznych przeglądów. Zaniedbania w tej kwestii wiążą się z konsekwencjami w postaci unieruchomienia urządzeń i konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. To z kolei może opóźniać realizowane prace i negatywnie wpływać na wyniki finansowe firmy. Warto korzystać z usług profesjonalnego serwisu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszelkie czynności zostaną wykonane z najwyższą starannością i z zachowaniem procedur wyznaczonych przez producenta. Dodatkowo w takich punktach rejestruje się wszelkie przeprowadzone naprawy, co ułatwia diagnostykę w przypadku ewentualnej awarii.