Jak wydłużyć żywotność skrzyni biegów w maszynie budowlanej? Podpowiadamy!

03.03.2021

Nie ma nic gorszego niż praca wstrzymana przez uszkodzoną maszynę. Terminy gonią, inwestor jest zniecierpliwiony, a maszyna stoi. Czy jest coś, co możesz zrobić, aby uniknąć przedwczesnej awarii? Na co ma zwrócić uwagę operator maszyny podczas jej użytkowania, aby wydłużyć bezawaryjne działanie skrzyni biegów? Wśród czynności utrzymujących napęd w dobrym stanie jest nie tylko regularny serwis. Bardzo ważne jest jego używanie z rozsądkiem i według zaleceń producenta.

Używanie zgodne z zaleceniami producenta

Z maszynami budowlanymi jest z każdym typem sprzętu. Odpowiednia eksploatacja zgodnie z zasadami wydłuży jej żywotność. Chodzi tu oczywiście nie tylko o stosowanie podstawowych zaleceń producenta, ale również o świadome użytkowanie i wypatrywanie symptomów zużycia lub zbliżających się awarii.

Wir pracy sezonowej może czasem przytłoczyć. Jeśli presja czasowa da się we znaki, pierwszym, co w stresie i pracy na czas ucierpi, będzie właśnie sprzęt budowlany. Nie ma nic ważniejszego niż dbanie o najbardziej czułe elementy. Wbrew chęci nadrobienia czasu trzeba zastosować elementarne zasady utrzymania sprawności skrzyni biegów i nie obciążać jej bez potrzeby.

Co ma zrobić operator, aby nie uszkodzić skrzyni biegów?

Przede wszystkim nigdy nie wolno zmieniać kierunku jazdy, podczas gdy maszyna jest w ruchu. Wskazówka ta być może banalna, nie zawsze jest praktykowana przez operatorów. W trakcie zmiany w ruchu na podzespoły mechaniczne oddziałują ogromne przeciążenia. Niezastosowanie tej zasady to prosta droga do serwisu mechanicznego.

Kolejną rzeczą, której należy pilnować, jest dostosowanie przełożenia do ukształtowania terenu i obciążenia maszyny. Najwyższe biegi najczęściej służą do jazdy po terenie równym. Korzystanie z wysokiego przełożenia bardzo obciąży cały układ napędowy, nie mówiąc o dużym spadku mocy maszyny.

Dołączanie napędu na cztery koła bez zatrzymania maszyny do zera to ogromne ryzyko uszkodzenia skrzyni biegów, chyba że skrzynia konstrukcyjnie jest wyposażona w synchronizator umożliwiający dołączanie napędu w trakcie jazdy. Na placu budowy nie ma warunków idealnych. Sprzęt zawsze pracuje w pewnym stopniu przeciążenia przez typ terenu i ładunek. Nie ma sensu dodatkowo dokładać sobie zmartwień przez awarię napędu w trakcie szczytu sezonu.

Sprawdź ofertę części do maszyn budowlanych

Przygotowanie maszyny budowlanej do pracy

Stosowanie nowoczesnych maszyn samo w sobie poprawia wydajność pracy na budowie. Pośpiech i raptowne ruszanie z miejsca nikomu nie zaoszczędzi czasu. Najlepszym sojusznikiem naszego sprzętu będzie operator nie tylko doświadczony, ale także posiadający cierpliwość i nienadużywający wytrzymałości skrzyni biegów. Używanie maszyny bez niepotrzebnych obciążeń, zmiany biegów bez szarpania to najlepsze co można zrobić dla wydłużenia żywotności napędu.

Skrzynie biegów i olej przekładniowy operują najlepiej w konkretnej temperaturze, podobnie jak silnik. Przed pracą najlepiej pozwolić maszynie nagrzać się przez kilka minut, szczególnie w okresie zimowym. Metalowe komponenty napędu, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, mają szansę pracować w warunkach zbliżonych do zalecanych przez producenta. Znacznie zwiększamy wtedy żywotność skrzyni biegów.

Serwis w porę, a nie po czasie!

Mechanicy z serwisów maszyn budowlanych z pewnością przyznają, że rozwiązaniem oszczędniejszym dla właściciela będzie serwis skrzyni biegów wykonany w porę, niż naprawa elementów uszkodzonych przez niewystarczające smarowanie lub niewydajny system filtrowania. Takie proste przygotowanie maszyny do pracy w sezonie nie tylko wydłuży jej żywotność, ale również zapewni spokój właścicielowi.

Częstotliwość zmiany oleju dyktowana jest nie tylko zaleceniami producenta, ale również zdrowym rozsądkiem. Jeśli maszyna pracuje bez przerwy w ciężkich warunkach i pod dużym obciążeniem, nie warto odkładać serwisu na później.

Wymiana oleju przekładniowego w maszynie budowlanej

Oprócz tego warto kontrolować stan oleju regularnie. Interesuje nas jego ilość oraz barwa. Koniecznie należy także sprawdzić co znajdziemy na korku magnetycznym w skrzyni. Dokładne wytyczne dostępne będą w dokumentacji technicznej pojazdu lub w wyspecjalizowanym serwisie, gdzie naprawia się skrzynie biegów. Osoby pracujące z maszyną na co dzień będą pierwszymi, które zauważą ewentualne wycieki. Lepsza jest wymiana uszczelek niż naprawa kosztownych elementów skrzyni biegów.

Kolejną czynnością prewencyjną w najdłuższym zachowaniu sprawności skrzyni biegów jest zlecenie wykonania pomiaru ciśnienia na sprzęgło i zmiennik. Warto również wypytać operatora maszyny o działanie napędu. Zgrzyty, stuki i szarpnięcia są symptomem źle pracującego napędu. Dlatego podczas przeglądu skrzyni warto przeprowadzić sprawdzenie stanu krzyżaków i mocowań. Może to zaoszczędzić późniejszego uszkodzenia.

Zobacz także