Eksploatacja maszyn budowlanych – jak prawidłowo używać maszyn?

13.12.2021

Odpowiednia eksploatacja dotyczy nie tylko maszyn budowlanych. Każdy sprzęt, który będzie konserwowany w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie, z pewnością odwdzięczy się długą i bezawaryjną pracą. Maszyn rolniczych i budowlanych dotyczy to w szczególności.

Eksploatacja maszyn budowlanych

Podstawowa diagnostyka maszyn

W przypadku tego typu narzędzi pracy bardzo ważne jest, aby ich utrzymanie było na najwyższym poziomie. Nie tylko zależy od tego dobrobyt nasz oraz naszych pracowników, ale również ciągłość wykonywania robót. Najgorsze, co może się wydarzyć to uszkodzona maszyna w trakcie wykonywania zakontraktowanych prac na obiekcie klienta. Aby tego uniknąć, należy zawsze sprawdzać stan techniczny pojazdu oraz eksploatować go z myślą o utrzymaniu komponentów w jak najlepszym stanie.

Pierwszą osobą mającą kontakt z maszyną jest operator i to właśnie on będzie w stanie pierwszy zauważyć wstępne objawy uszkodzonych komponentów hydraulicznych lub zaobserwować nietypową pracę maszyny. Jak powinna wyglądać codzienna obsługa koparki? Sprawdź nasz artykuł: obsługa codzienna koparki o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim więc ważna jest wizualna inspekcja sprzętu. W większości sytuacji wycieki z układów hydraulicznych będą zauważone w trakcie normalnej pracy maszyny. Serwis maszyn budowlanych z pewnością będzie zdecydowanie tańszy, jeśli zostanie wykonany na czas, aniżeli za późno. Gorsza praca przekładni, hamulców czy silnika też może zostać zauważona zawczasu, a usterka usunięta, zanim przerodzi się w poważne uszkodzenie podczas pracy pod pełnym obciążeniem.

Eksploatacja koparki

Jak sprawdzać stan pojazdu na bieżąco?

Podobnie jak w samochodach osobowych, raz na jakiś czas należy sprawdzać stan płynów eksploatacyjnych. Stan oleju sprawdza się przy maksymalnie podniesionym osprzęcie ładowarkowym. Stan płynów przekładniowych sprawdza się po rozgrzaniu silnika i napędu, niezależnie czy mamy do czynienia ze skrzynią synchroniczną, czy PowerShift.

Definicja maszyn budowlanych mówi, że stale pracują pod dużym obciążeniem. Dlatego istotne jest również sprawdzanie stanu wzmocnień i spoin. Jakiekolwiek pęknięcia lub rdza w okolicy łączeń elementów może być powodem do zmartwień. Późniejszych uszkodzeń nie usuniemy przez krótki serwis spawarką, a zamiast tego czekać nas będzie wymiana całego elementu. Nie trzeba chyba mówić jak droga może być taka naprawa. Sprawdź jakie części maszyn budowlanych są najbardziej narażone na uszkodzenia.

Sworznie i inne części ruchome, które otulone są gumową osłoną, są narażone na warunki zewnętrzne i ciągłą pracę. Parciejące lub pęknięte osłony muszą koniecznie być wymienione. Jeśli do przegubów i sworzni dostanie się woda, wypłucze ona smar i takie złącze szybko się zatrze. Wysoka eksploatacja maszyn, urządzeń i pojazdów oznacza, że nie tylko pracują w ciągłym tarciu, ale również smar częściowo zabezpiecza je przed dostaniem się pyłu czy innych niechcianych drobinek. Smarowanie odbywa się według instrukcji obsługi lub według informacji umieszczonych na naklejce w widocznym miejscu kabiny. Odbywa się to, co określoną ilość godzin pracy, jednak współczesne maszyny projektowane są z myślą o dłuższej pracy bez konieczności serwisowania.

Warto też utrzymywać maszynę w czystości. Wtedy na pierwszy rzut oka będzie widać wszystkie anomalie mechanicznie i zużyte lub przeciekające elementy uszczelniające. Ustawienie maszyny na równym podłożu pozwoli sprawdzić ciśnienie w oponach i ich ogólnego stanu. Nie można zapominać o tak prostych rzeczach, jak oświetlenie i wymiana spalonych żarówek. Oto podzespoły, które koniecznie trzeba regularnie wymieniać w maszynie budowlane, aby zmniejszyć późniejsze koszty napraw.

Zarządzanie eksploatacją maszyn i urządzeń

Równie ważnym elementem jest odpowiednia eksploatacja maszyn urządzeń i pojazdów budowlanych. Głównym błędem popełnianym przez operatorów jest zmuszanie pojazdu do ciężkiej pracy przed odpowiednim rozgrzaniem silnika i przekładni. Szczególnie zimą, kiedy maszyny stoją na zewnątrz w mrozie, warto uruchomić ją na kilka minut przed pracą, aby olej rozgrzał się i nabrał odpowiedniej lepkości. Przestrzegając tej zasady, zapewnimy odpowiednie smarowanie najcenniejszych elementów mechanicznych.

Podstawy eksploatacji maszyn to również odpowiednie ustawienie łyżki. Ma to duże znaczenie dla spalania, obciążenia silnika, skrzyni, oraz elementów konstrukcyjnych. Największa siła skrawania występuje, gdy ramię z wysięgnikiem tworzą kąt prosty. Skoro o tym mowa, istotny jest również stan łyżki i ostrość jej krawędzi.

Konserwacja to najlepsza oszczędność kosztów

Każda czynność konserwacyjna jest lepsza niż naprawa uszkodzonych elementów lub ich wymiana. Nowe części są kosztowne, a maszyny budowlane zostały zaprojektowane, aby wytrzymały bardzo ciężką pracę. Wystarczy zadbać o nie zawczasu, a z pewnością będą służyć długo. Serwis maszyn budowlanych Cemasz zawsze stanie na wysokości zadania, aby doprowadzić Twoją koparkę do idealnego stanu!

Zobacz także